Życie bez pasji jest wegetacją z dnia na dzień. Bez pasji jesteśmy niczym. W tym poradniku pokażę Ci, jak odnaleźć swoją pasję. Dowiesz się, co robić w życiu (jeśli jeszcze nie wiesz). Odpowiem Ci na pytanie, czy każdą pasję można przekształcić w biznes.

Wierzę, że znajdziesz ją w swoim sercu. Ona tam na Ciebie czeka. Zobacz ją i niech Cię pochłonie. Wykorzystaj swoją pasję do pomocy i inspirowania innych!

Przygotowałem dla Ciebie:

  • definicję pasji,
  • pytania, które pomogą Ci znaleźć pasję,
  • 5 najdziwniejszych pasji na świecie,
  • 10 najlepszych cytatów o pasji,
  • pasja i motywacja,
  • wskazówki dotyczące biznesu opartego na pasji.

 

Zaczynamy!

 


 

Co to jest pasja?

Wikipedia:

Hobby (pasja, pot. konik) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

 

Słownik języka polskiego:

pasja
1. «wielkie zamiłowanie do czegoś»
2. «silny gniew»

Potocznie słowo „pasja” używane jest zamiennie ze słowem „hobby”, a według mnie:

 • Pasja jest gorąca i podniecająca. To działanie, które rozpala i całkowicie pochłania. Wstajesz rano pełen energii i entuzjazmu. Ciężko Cię oderwać od tej czynności. To miłość.
 • Hobby jest spokojniejsze. Miłe. Przyjemnie spędzony wolny czas. Hobby możesz przerwać w każdej chwili i nie odczujesz cierpienia. To koleżeństwo.

 

Pasja jest najczęściej czasownikiem. Procesem, który kochasz. Nie efektem końcowym, takim jak: komputer, samochód czy pies.

Moje największe pasje to tworzenie czegokolwiek, kolekcjonowanie rozwojowych cytatów i „zapalanie” innych (siebie też). Kocham budować od zera. Zapala mnie myśl o wprowadzaniu nowego pomysłu. Nie mogę przestać układać kolejnych elementów. Pochłania mnie proces rozwoju (tworzenie tabliczki z sentencją, programowanie strony internetowej czy rozwój biznesu). Czuję moc sentencji i mam wielką frajdę w szukaniu tej odpowiedniej. Godzinami lubię inspirować innych i wskazywać możliwości, a nie przeszkody.

 

Chroń swoją pasję i ignoruj opinie innych. Pasja jest w Tobie! Click To Tweet

 


 

Test na pasję

Pamiętaj, że podstawowym sposobem szukania pasji jest próbowanie nowych rzeczy, bo nigdy nie wiesz, co Cię zapali.

Test składa się z dwóch etapów:
I – 20 pytań, które pomogą Ci znaleźć pasję.
II – wypisanie wszystkich Twoich pasji (czasowniki) i wybranie 1-5 najważniejszych.

Etap I:
1. Jestem dobry w:
2. Czytam książki i blogi o:
3. Oglądam filmy o:
4. Moimi idolami są:
5. Godzinami mogę rozmawiać o:
6. Będąc dzieckiem, lubiłem:
7. Tracę całkowite poczucie czasu przy:
8. Zapalam się i budzę do życia przy:
9. Udzielam się na forach i portalach o:
10. Chciałbym do końca życia robić:
11. Największe doświadczenie mam w:
12. Intryguje mnie:
13. Najczęściej marzę o:
14. Gdybym miał całkowicie wolny miesiąc, robiłbym:
15. Chcę wiedzieć jak najwięcej o:
16. Wolny czas spędzam robiąc:
17. Co jakiś czas wracam do:
18. Kiedyś chciałem zostać:
19. Ludzie często mówią mi, że jestem dobry w:
20. Gdy budzę się rano, najczęściej myślę o:

Etap II:
Gdy odpowiedziałeś na pytania, wypisz wszystkie swoje pasje (staraj się pisać czasownik). Zanotuj też te dziwne i nierozsądne pasje. Następnie wybierz 1-5 najważniejszych, które najbardziej kochasz.

 

Powodzenia!

Czy możesz zbudować na tych pasjach biznes? Czy są to pasje, które dadzą Ci pieniądze? Wskazówki na końcu wpisu.

 


 

5 najdziwniejszych pasji na świecie

Pasja jest Twoja. Nawet jeśli pasjonujesz się czymś dziwnym, nikt nie ma prawa Ci tego odebrać. Jako ciekawostkę, przedstawiam Ci najdziwniejsze pasje na świecie:

 1. Alfred „Alfie” Date jest najstarszym Australijczykiem. Ma 110 lat i jego pasją jest robienie na drutach. Alfie tworzy sweterki dla pingwinów. Daje im szansę na przetrwanie.
 2. Paul Yarrow pasjonuje się wchodzeniem w kadr relacji na żywo zagranicznych kanałów (BBC, Sky News, Channel 4). Paul uwielbia być gwiazdą drugiego planu. Przybywa zawsze z zaskoczenia.
 3. Austin Siok jest chłopcem, który kocha imitować odgłosy krowy. Robił to już od czasów przedszkolnych. Wygrywa turnieje, konkursy, występuję w radio. Chłopak zarabia pieniądze na muczeniu.
 4. Chuck Lamb pasjonuje się udawaniem umarłego. Inscenizuje sytuacje, w których udaje umarłego. Jego żona wykonuje zdjęcia i publikuje w internecie. Rekordy popularności.
 5. Reed Sandridge codziennie wręcza przypadkowo napotkanej osobie 10 dolarów.

Myślę, że pasji jest tyle, ile ludzi na świecie…

 


 

10 najlepszych cytatów o pasji

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.Stephen King

Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga.Isabelle Laflèche

Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca który by je podtrzymywał.Nicholas Sparks

(…)życie ma sens tylko wtedy gdy robimy to, co kochamy.Melissa Darwood

Trzeba mieć pasję, by nie zwariować w tym szalonym świecie. Z pasją lepiej się żyje, a chwilami pomaga ci przetrwać. Jest jak maska tlenowa.Ewa Podsiadły-Natorska

Kiedy pasja staje się twoją pracą, wtedy życie ma sens. Inaczej wegetujesz z dnia na dzień.Tatiana Jachyra

Nie ma nic złego w tym, że jesteś ambitny. Nudzę się z ludźmi, którym na niczym nie zależy, którzy nie mają żadnej pasji.Hilary Freeman

Życie jest zbyt krótkie, by marnować je na zajęcia, za którymi się nie przepada.Melissa Hill

Jeśli swych marzeń nie starasz się zrealizować, podejmując konkretne działania, to zawsze pozostaną one tylko życzeniami. W życiu trzeba umieć samemu rozpalić w sobie żar.Bear Grylls

Pasja, pasja, trzeba mieć pasję! … przetrwa ten, kto stworzył swój świat.Artur Domosławski

 


 

Pasja i motywacja

Gdy śledzę historie najwybitniejszych ludzi świata, powtarza się jedno – pasja. Uważam, że tylko pasja i prawdziwy głód jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności. Pasja jest mocnym paliwem, które Cię pcha do przodu. Największe sukcesy są oparte właśnie na pasji.

Nie wyobrażam sobie bez niej wieloletniego działania na pełnych obrotach. Wyobrażasz sobie Jobsa, Jordana czy Edisona bez pasji? Osiągnęliby to, co osiągnęli? Uważam, że nie. Jeśli coś naprawdę kochasz, jesteś w stanie dać z siebie maksimum. Stać Cię na poświęcenie, a Twoja pasja przebije każdy mur. Mówią, że miłość zwycięża wszystko, a pasja to miłość.

Obejrzyj wideo, które pięknie opisuje pasję:

 

Zdarzają się sukcesy bez wsparcia w postaci pasji. Ale czy nie lepiej poszukać możliwości i wypełnić nią całe swoje życie?

 


 

Pasja i biznes

Czy można zarabiać na pasji? Można, ale nie zawsze. Sama pasja (bez modyfikacji) to czasem za mało, bo nie każda może być przedmiotem wymiany handlowej.

W porównaniu z pracą wykonywaną tylko po to, aby zarobić na życie, znacznie łatwiej robić coś, co się kocha i jeszcze dostawać za to pieniądze. Musisz tylko znaleźć stosowną pasję, właściwych odbiorców oraz odpowiedni model biznesowy.

Przedstawię Ci kilka wskazówek:

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy tego naprawdę chcę”?
Nie każdy chce łączyć biznes z pasją. Niektórzy traktują ją jako odskocznię i nie chcą zamieniać jej na pełnoetatowe zajęcie. Odpowiada im praca zawodowa i pasja po godzinach.

Użyteczność. Twoja pasja + inne umiejętności + potrzeby innych ludzi.
Nie każda pasja będzie zaspokojeniem potrzeby innych ludzi. Ale, gdy połączysz ją ze swoimi innymi umiejętnościami i zainteresowaniami, może uda Ci się to osiągnąć. Ludzie nie płacą Ci za to, co robisz. Płacą Ci za to, co im to daje.

 

Pasja i umiejętności zbiegają się z użytecznością. W takiej sytuacji może powstać dobry biznes.

 

Chris Guillebeau w książce „Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji” pisze:
„Oprócz pasji musisz dysponować umiejętnościami umożliwiającymi rozwiązanie konkretnego problemu. Jedynie wtedy, gdy pasję połączysz z umiejętnością, którą cenią inni ludzie, możesz z czystym sumieniem wykorzystać ją do robienia interesów”.

Kiedy swoją pasję można przekuć w biznes. Chris Guillebeau.
(pasja + umiejętności) • (problem + rynek) = szansa. Chris Guillebeau

 

Chris pisze dalej:

„Jak widzisz, pasja w biznesie jest tylko składnikiem.

 • Gdyby umiejętności Gary’ego związane z rezerwacją biletów przysługujących za punkty nagle zniknęły, jego pasja podróżowania byłaby bez znaczenia.
 • Bez względu na to, z jak wielką pasją Megan podchodzi do szycia sukienek, jej firma by nie istniała, gdyby nie było chętnych do ich kupna.

Kolejnym Twoim krokiem jest przekształcenie Twojej pasji w model biznesowy. Każdy z przedstawionych do tej pory bohaterów korzysta z nieco innego modelu biznesowego, dzięki któremu czerpie zyski ze swoich projektów, więc przeanalizujmy wszystkie cztery przykłady zarobkowania.

 • Gary otrzymuje zapłatę w stałej wysokości (obecnie dwieście pięćdziesiąt dolarów) za swoje wyspecjalizowane usługi doradcze.
 • Benny sprzedaje konkretny produkt (poradnik superpoligloty Language Hacking Guide) po stałej cenie za pośrednictwem swojej strony internetowej.
 • Megan również oferuje konkretne produkty (ślubne akcesoria i sukienki na miarę), ale ich ceny są zróżnicowane.
 • Mignon prowadzi serwis z darmowymi podcastami dla słuchaczy, a koszty ich przygotowania są pokrywane wpływami z reklam i od sponsorów.

Każdy z wyżej wymienionych modeli biznesowych ma wady i zalety.

 • Gary zarabia dwieście pięćdziesiąt dolarów za usługę… ale tylko jeśli uda mu się zaaranżować czyjąś podróż.
 • Benny sprzedaje swój poradnik za dwadzieścia dziewięć dolarów… ale proces jest zautomatyzowany i po wpłynięciu pieniędzy na konto nie może już nic więcej zrobić.
 • Megan sprzedaje różne produkty (oraz jest właścicielką współdzielonej przestrzeni biurowej), więc jej dochody są zdywersyfikowane… jednak główne zajęcie, jakim jest szycie sukienek ślubnych, jest bardzo pracochłonne.
 • Sponsorzy zapewniają Mignon stałe, regularne dochody… ale zamieszczając w podcastach reklamy, do pewnego stopnia traci kontrolę nad swoim przekazem.

Mimo wymienionych wyżej różnic głównym celem wszystkich modeli biznesowych jest znalezienie właściwego produktu lub usługi dla odpowiedniej grupy ludzi. Bez takiego dopasowania żaden z projektów nie odniósłby sukcesu. Kiedy jednak znajdziesz właściwą formułę, nie da się zaprzeczyć, że firma zbudowana na odpowiednio dobranej pasji może odnosić znaczne sukcesy”.

 

Jak widzisz, temat pasji i biznesu jest obszerny. Tutaj przedstawiłem Ci tylko podstawowe wskazówki. Masz już punkt zaczepienia.

 

'Bez pasji nie masz energii, a bez energii nie masz nic' /Donald Trump Click To Tweet

 

Share this post